Mezinárodní porota v čele s Tomaszem Kolankiewiczem určila vítězným filmem 8. ročníku festivalu 3KinoFest polské drama Nezanechat stopy Jana P. Matuszyńského.
Praha, 12.11.2021– 8. ročník Mezinárodního filmového festivalu 3KinoFest dnes končí promítáním poslední projekce a slavnostním předáním cen.
Odborná porota, v níž zasedli umělecký ředitel Gdynia Film Festival Tomasz Kolankiewicz, herečka Vica Kerekes, režisérka Beata Parkanová, herečka Sonia Bohosiewicz a generální ředitel Slovenského filmového ústavu Peter Dubecký,
vyhlásila 3 vítězné snímky:
- Cenu za nejlepší celovečerní hraný film získalo polské drama Nezanechat stopy režiséra Jana P. Matuszyńského.
- Cenu za nejlepší celovečerní hraný debut získalo polské drama 25 let neviny režiséra Jana Holoubka.
- Zvláštní cenu poroty získalo maďarské drama Jiná smečka režisérky Hajni Kis.
Porota vybírala z 22 filmů z Polska, Maďarska, Slovenska a České republiky.
Již poosmé se v Praze konal Mezinárodní filmový festival 3KinoFest, zaměřený na středoevropskou kinematografii. V sálech Městské knihovny v Praze a kina Atlas byly uvedeny v soutěžní sekci filmové novinky ze čtyř středoevropských zemí, z Polska, Slovenska, Maďarska a České republiky.
Vica Kerekes – herečka (HU)
Beata Parkanová – scénáristka, režisérka (CZ)
Sonia Bohosiewicz – herečka (PL)
Peter Dubecký – generální ředitel Slovenského filmového ústavu (SK)
Tomasz Kolankiewicz – umělecký ředitel Gdynia Film Festival (PL)
Best Film Award – cena za nejlepší celovečerní hraný film (finanční cena 50.000 CZK)
Golden Debut – cena za nejlepší celovečerní hraný debut (finanční cena 50.000 CZK)
Special Award – zvláštní cena poroty (finanční cena 50.000 CZK)
Autorem cen – sošek „Umělec dosahující hvězd“ je polský akademický sochař Tomasz Koclęga.
Českými a slovenskými zástupci v soutěži byly filmy Okupace – Michala Nohejla, Prvok, Šampon, Tečka a Karel – Patrika Hartla, Marťanské lodě – Jana Foukala, Zátopek – Davida Ondříčka, Zpráva – Petera Bebjaka, Muž se zaječíma ušima – Martina Šulíka a film Atlas ptáků Olma Omerzu.
Maďarskou kinematografii zastupovali snímky Prasklina – Balázse Krasznahorkaie, Spirál – Cecilie Felméri, Jiná smečka – Hajni Kis, Éden – Ágnes Kocsis a Jsi tak perfektní! – Így vagy tökéletes Pétera Varsicse.
Za Polsko soutěžily filmy Každý má svoje léto – Tomasze Jurkiewicze, 25 let neviny – Jana Holoubka, Mistr – Macieje Barczewského, Jednoduché věci – Grzegorze Zariczného, Černá ovce – Aleksandra Pietrzaka, Bůh internetu – Joanny Satanowské, Nezanechat stopy – Jana P. Matuszyńského, Sněžit už nikdy nebude – Małgorzaty Szumowské, Magnezja – Macieje Bochniaka a Bílý potok – Michała Grzybowského.
Komletní program na: www.3kino.cz
Vítězné filmy
Cenu za nejlepší celovečerní hraný film získal film polského režiséra Jana P. Matuszyńského Nezanechat stopy z roku 2021. Film vypráví příběh dle skutečných událostí z roku 1983. V té době v Polsku stale trval výjimečný stav, vyhlášený 13. prosince 1981. Obětí tohoto temného období se stal mladík Grzegorz Przemyk, syn opoziční básnířky, jejž zadržela a brutálně zbila milice – komunistická policie. Mladík později těžkým zraněním podlehl. Jediným svědkem tohoto násilí byl jeho kamarád, který se rozhodne pravdivě vypovídat. Komunistická moc se ho však snaží všemožně od odhalení pravdy odradit. Ze zbití mladíka také obviní záchranáře, kteří ho vezli do nemocnice.
Cenu za nejlepší celovečerní hraný debut přisoudila odborná porota filmu polského režiséra Jana Holoubka 25 let neviny z roku 2020. První celovečerní hraný film Jana Holoubka je sondou do těžkých reálií na území Polska v devadesátých letech 20. století, kdy byl problém nespravedlnosti jurisdikce zcela opomíjen. Obětí justičního omylu se stal obyčejný mladý muž Tomasz Komenda, který byl za znásilnění a brutální vraždu mladé dívky odsouzen k 25 letům vězení. Jeho nevina byla prokázána až po dlouhých 18 letech boje o přežití ve vězení.
Odbornou porotu dále zaujal maďarský film režisérky Hajni Kis Jiná smečka, kterému udělila zvláštní cenu poroty. Tibor po návratu z vězení pracuje jako vyhazovač v nočním klubu. Má finanční problémy, přespává u svého bratra a pro svou povahu je v neustálém konfliktu s okolím. Svou divokou dvanáctiletou dceru Niki neviděl už sedm let. Když Niki, která žije s prarodiči, zjistí, že otce propustili z vězení, i přes jejich zákaz ho vyhledá. Toto setkání přinutí Tibora čelit své minulosti a hledat způsob, jak se stát své dceři opravdovým otcem.
Festival se konal pod záštitami
Ministra kultury Lubomíra Zaorálka
Primátora Hl. m. Prahy Zdeňka Hřiba
Polského ministra kultury, národního dědictví a sportu prof. Piotra Glińského
O festivalu 3KinoFest
Mezinárodní filmový festival 3KinoFest byl založen v roce 2013 v Praze. V následujícím roce pak proběhl první ročník, který představil 28 filmů ze čtyř středoevropských zemí – z Polska, Slovenska, Maďarska a České republiky. Festival od samého začátku klade důraz na setkávání a propojování středoevropské kultury, především prostřednictvím filmů. Festival patří mezi největší kulturní akce v Praze věnované kultuře zemí visegrádské čtyřky.
Každý rok na podzim do Prahy zavítá řada významných zahraničních umělců. Kromě filmových projekcí je v rámci festivalu připraven doprovodný program zahrnující odborné přednášky, divadelní představení, workshopy a koncerty. Za více než šest let své existence přivezl festival 3KinoFest do České republiky více než 260 filmů a hostil více než 100 významných osobností středoevropské kinematografie.
Již od prvního ročníku je stálým partnerem festivalu Polský institut v Praze. V následujících letech byl 3KinoFest podporován také polským Institutem Adama Mickiewicze v rámci programu Nezávislá a Polským filmovým institutem PISF.
Kontakty: www.3kino.cz , Facebook 3Kino, Instagram 3Kino, YouTube 3Kino
Pavel Soušek – PR
tel.: +420 721 622 807
mail: pavel.sousek@3kino.cz